Jhipster Dersleri 2 IDE Gradle Maven

Jhipster ile projemizi oluşturduktan sonra yapıcağımız en önemli adım kullandığımız IDE ile projemizi açmak olucaktır. Jhipster aslında spring boot kullandığı için eclipse, spring tools suite veya intellij kullanılarak açılması daha iyidir. Çünkü geliştirme aşamasında IDE desteğinin güçlü olması çok önemlidir.

Jhipster ben bu yazıyı yazarken yalnızca java 1.8 ile çalışmakta, bu yüzden bilgisayarınızda daha güncel bir java varsa muhtemelen çalışmayacaktır. Çünkü Java 11de yeri değiştirilen bir paketin ihtiyacını duymakta. Sorun yaşamamak adına java 1.8 kurmanızı tavsiye ederim.

Şuanlık deneyimlerime göre Intellij kullanmak daha avantajlı bu yüzden yazı boyunca sizlere intellij ile nasıl kullanacağımızı anlatacağım.
Projemizi generator ile oluşturduktan sonra klasörü projelerimizin olduğu klasöre atalım, eğer internet üzerinden oluşturduysak zip arşivini çıkartalım.

Eğer maven projesi oluşturduysak ve bilgisayarımızda maven yüklü ise komut satırımıza proje klasörü içerisinde “mvn” komutu girerek jhipsteri çalıştırabiliriz. Eğer bilgisayarımızda maven yok ise “./mvnw” maven wrapper kullanılarak maven projesi çalıştırılabilmektedir. Komut sonrasında projemizi http://localhost:8080 adresinden görüntüleyebiliriz.

Eğer gradle projesi olutşurduysak ve yüklüyse “gradle” komutu girilebilir wrapper içinde “.gradle” komutu yeterli olucaktır. İki komutunda sonucunda http://localhost:8080 adresinde jhipsteri görüntüleyebiliriz.

Maven komutu aslında default komut olan “spring-boot:run” komutunu çalıştırmaktadır buda siteyi ayağa kaldırır
Gradle komutu ise default komut olan “bootRun” taskını çalıştırır. Spring’de çok yaygın kullanılan komut ve tasklardır bunlar.

Maven ve gradle kullanarak kodumuzu çalıştırabilir dilersek herhangi bir editör ile projenin kodlarında değişiklikler yapabiliriz, fakat bu tarz işleri daha çok ide’ye bırakmak zamandan tasarruf sağlayacaktır.

İntellij idea üzerinden dosya ve aç komutu ile projemizin olduğu klasörünü seçmemiz otomatik olarak jhipsteri hazır hale getirecektir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *