Jhipster 3 Entity Tasarlama Ve İmport Etmek

Jhipsterin en önemli özelliklerinden biriside entity’lerimizi hem front end tarafı(javascript) için hemde backend tarafında hibernate için oluşturabilmesidir, buda işimizi çokca kolaylaştırır hatta crud için gerekli sayfaları bile oluşturmaktadır. Kendi site adresi üzerinden bu tasarlayıcıya ulaşmak mümkün. https://start.jhipster.tech/#/design-entities

Üye girişimizi yaptıktan sonra sayfaya erişmimizi sağlıyalım, burada birden fazla tarasarım yapmamızı ve bu tasarımları kaydedebilmemizi sağlıyak küçük bir arayüz oluşturulmuştur. Create New JDL model butonuna basarak bir sonraki sayfaya ilerliyelim.

Arayüz içerisinde bulunan koda Jhipster Domain Language kısaca JDL ismi verilmektedir. Oluşturduğumuz Entity(Varlık) diyagramlarının görsel olarak görüntülenebileceği bir yapıda sağ tarafta yer almaktadır. Sağ üst menü üzerinden JDL dosyası indirilebilir veya daha önce indirdiğimiz bir dosyayı açabiliriz. Kaydet butonu ise önceki arayüzde kayıtlı olmasını sağlamaktadır.

Bu arayüz üzerinde oluşturduğumuz tasarımları sağ üst menüden .jh uzantılı bir dosya halinde indirerek projemizin root(ana/kök) dizinine aktaralım, aşağıdaki komut ile entity’lerimiz projemizin içerisinde kullanılabilir hale gelicek ve gerekli dosyalar jhipster tarafından oluşturulacaktır.

jhipster import-jdl my_file1.jdl my_file2.jdl

jhipster Entity Tasarlama adlı yazımın sonuna geldik. Burada kullanılan dil ve detaylı bilgi için https://www.jhipster.tech/jdl/ adresini ziyaret etmek faydalı olucaktır.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *